Vítejte na našich web stránkách věnovaných terarijním zvířatům a jiné havěti

Boa constrictor imperator(Hroznýš královský)

 

Chov a odchov:

Boa constrictor potřebuje prostorné tropické terárium, jako substrát se hodí směs rašeliny a lesní hrabanky. Téměř nutností je v teráriu pevně zakotvený kmen na šplhání a větší vodní nádrž. Denní teploty udržujeme na 25-32°C (77-90°F), noční pak podle místa původu na 20 - 25°C (68 - 77°F). Dvakrát až čtyřikrát týdně rosíme terárium vlažnou vodou. Hroznýš královský s chutí přijímá myši, potkany, králíky, morčata, kuřata, ale i další savce a ptáky přiměřené velikosti.
Boa constrictor se páří po celý rok, nejčastěji však od února do března po zimním období klidu, kdy mírně snížíme denní i noční teploty, méně krmíme a snížíme i vlhkost. Ovšem faktory ovlivňující páření nejsou zcela známy a tak je lepší kopírovat v teráriu teploty z oblasti výskytu daného poddruhu. Hroznýš královský jako ostatní hroznýši je vejcoživorodý, takže odpadá starost o inkubaci vajec. Samice je březí 5 - 7 měsíců, počet narozených mláďat se pohybuje mezi 15 - 60. Odchov mláďat většinou nečinní žádné potíže, po prvním svlékání obvykle začínají sami lovit kořist přiměřené velikosti.

 

Poznámky:

Poddruh Boa c. imperator zpravidla nedorůstá takové velikosti jak nominátní forma Boa c. constrictor (až 4 m) a v chovech poměrně často zastoupených bezcenných kříženců.

Více foto ve fotogaleriji