Vítejte na našich web stránkách věnovaných terarijním zvířatům a jiné havěti

Avicularia versicolor

 Jeho domovem je Jižní Amerika, zvláště pak Ekvádor, Martinik. Jedná se o pralesy.
Dorůstá velikosti (v těle) asi 6 cm a v rozpětí nohou až 12 cm.
Je to jeden z nejčastěji chovaných zástupců z rodu Avicularia. Svou oblibu si získal pro své pestré zbarvení a klidnou povahu.


• mládě v 6. svleku, před svlekem

Popis:

Zbarvení končetin a zadečku je zelenočerné s delšími červenofialovými chloupky. Karapax - hlavohruď je zbarvena zelenomodře. Na zadečku mají odrostlí jedinci typické zrcátko. Mláďata 1. - 6. svleku mají zelenomodré zbarvení se vzorkem na zadečku. Zbarvení tohoto druhu je u obou pohlaví stejné, i v dospělosti. Dospělí samci se od samic liší pouze drobnějším vzrůstem, tibiálními háky na končetinách a bulby na koncích makadel.

Chov:

Protože se jedná o typický stromový druh, jedince umisťujeme vždy do vyšších nádrží jim odpovídající velikosti. Pro stavbu hnízda vkládáme mláďatům do nádrže umělohmotnou větvičku rostliny. Do větších terárií umisťujeme větve, pokojové rostliny, kůru. Vodu k napití předkládáme v mělkých miskách. Vlhkost by měla být okolo 75%, kterou udržujeme pomocí rozstřikovače. Mláďatům, která nemají přístup k misce s vodou, je nutné postříkat i stěnu dózy. Kapky z ní pak pijí. Požadovaná teplota u tohoto druhu je kolem 26 °C.
Je známo, že rodu Avicularia prospívá chov zvířat ve skupinách, hlavně u mláďat. Ty pak bezproblémově přijímají potravu a rychleji rostou. Podmínkou skupinového chovu je dostatek místa a potravy.
Hnízdo si tito sklípkani staví ve větvích, v listech či pod kůrou. Je to jejich bezpečné místo pro spánek, svlékání a přijímání potravy. Hnízdo sklípkanům odstraňujeme jen ve výjimečných případech. Např. při odchytu nebo když je pavučina znečištěna zbytky od potravy.
Potravu tvoří hlavně cvrčci. Mláďatům je předkládáme naporcované spolu s červy do hnízda či na substrát. Velkým a dospělým zvířatům vypouštíme pár cvrčků do terária (pozor na svlékání). Pravidelně kontrolujeme počet ulovených cvrčků. Pro nasycení samic před pářením či k samotnému nasycení používáme odrostlá myší holátka.